Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Zcela nová konstrukce slunečního H-Alfa filtru "vše v jednom", zasazená do okulárové koncovky. Filtr resp. H-Alfa okulárový nástavec obsahuje jak teplotně laděný etalon, tak telecentrický barlow 4.3x, s designem pro vlnovou šířku H-Alfa, tak výběrový blokační filtr. Vstup 2”/1.25”, výstup 1,25” s mosazným přítlačným perem. Napájení 5V / 1,5A, ladění filtru ± 0.5Å.
Před koupí pročtěte:
DS H-Alfa Filtr je vhodný pro refraktory se světelností f/4 až f/9, optimálně však pro f/6.5-f/8. Není vhodný pro refraktory s olejovým objektivem a fotografické speciály s rovnačem pole či jinou optickou soustavou v blízkosti obrazové roviny. Stejně tak není vhodný pro mimoosové uspořádání u SCT systémů.
Uvnitř filtru je obsažen tzv. telecentrický člen s násobícím koeficientem 4.3x, tedy výsledné ohnisko dalekohledu je třeba tímto přenásobit. Optimální zobrazení dosahuje filtr při f/27-f/32. Z toho plyne, že filtr je určen pro pozorování při větších zvětšeních a převážně na detaily slunečního povrchu. Pro zobrazení celeho slunečního disku je třeba dalekohled s ohniskem okolo 450mm, což při f/7 odpovídá průměru 65mm (např. Baader Scopos 66/400mm nebo SkyWatcher Equinox 66 atp.). Vzhledem k výsledné dlouhé ohniskové vzdálenosti se doporučuje použití dlouhoohniskových okulárů 25-40mm jednodušších kontrukcí s pokročilými AR vrstvami např. Plössl nebo RKE (např. Televue, Celestron Omni, Edmund Optics, Baader Eudiascopic).
DS H-Alfa Filtr má na vstupu blokační filtr o průměru 12mm, zamezující vstupu IR záření (teplo). Tento filtr, vzhledem k blízkosti ohniskové roviny a tedy vysoké koncentrace teplot postačuje pro dalekohledy o průměru do cca 60-70mm, používané bez hodinového stroje.
Pro dalekohledy o průměru cca 80-120mm (uváděno výrobcem), se doporučuje konfigurace H-ALfa filtru s zenitovým zrcátkem, na jehož vstupu je umístěn UV/IR cut filtr (tedy dostatečně daleko před obrazovou rovinou), dále eliminující IR záření.
Pro dalekohledy o větších průměrech nebo směřujících na Slunce trvale (vedení hodinovým strojem) je nutné na vstup dalekohledu, před objektiv, umístit tzv. ERF filtr (většinou kombinace IR cut a širokopásmového červeného filtru), který zamezí vstupu tepelného záření do systému (výrobci např. Baader, DayStar, Lunt atp.).
DS H-ALfa filtr je teplotně laděný, tedy ideální vlnové délky pro pozorování se dosahuje regulací teploty etalonu. Regulace teploty je řešena potenciometrem. Změna teploty je pozvolná a přeladění filtru tak trvá okolo 5-8 minut od změny. Pokud filtr není napájen, propouští na jiné vlnové délce a výsledkem je tak pouze červený obraz Slunce či jeho části bez detailů. Filtr je napájený 5V přes USB Mikro-B konektor a proudová náročnost je cca 1.5A. Napájení je možné buď ze sítě přes trafo, které je součástí dodávky nebo z power bank či battery packu. Při jejich výběru je však třeba pamatovat na požadovanou proudovou náročnost. Slabým místem je použití USB Mikro-B konektoru, doporučujeme kabel fixovat, aby časem nedošlo k jeho poškození.
Záruka na samotný etalon (propustnost filtru) je 5 let, na mechanické a ostatní části (konektor) standardně 2 roky. Výrobce ze zkušenosti udává životnost fitru s ohledem na stárnutí etalonu cca 15 let.
Očekáváme: Celestron ORIGIN
15.7. - kompaktni bino 6x16
29.5 - kamery QHY
PSALO SE PŘED:
95 lety: č.7 rok 1929 (PDF)
65 lety: Říjen 1959 (PDF)
35 lety: Říjen 1989 (PDF)