Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

Ve dnech 13. a 14. října 2006 se konal v Havlíčkově Brodě podzimní knižní veletrh. Měli jsme možnost se prezentovat na společném stánku Nakladatelství Aldebaran a České Astronomické Společnosti. Na stánku se krátce zdržal také čerstvý držitel ceny Littera Astronomika RNDr. Oldřich Hlad. Cena Littera Astronomica byla slavnostně předána na Staré radnici.

Naším exponátem, doplňujícím nabídku astronomické literatury bylo několik zahraničních titulů včetně časopisů Sky & Telescope a Interstellarum, ale zejména dalekohled Newton 130/900 EQ-2M. Nejzajímavějším exponátem, poutajícím zejména pozornost dětí byl model marsovského vozítka SPIRIT z řady Discovery stavebnice Lego. Někteří "ogaři" z něj nemohli spustit zrak. Z pozorovatelské literatury se stále těší velkému zájmu nový laminovaný atlas Měsíce - Měsíc dalekohledem od Antonína Rükla.

Celé odpoledna před kulturním domem a ve večerních hodinách i na náměstí šířili osvětu členové Jihlavské Astronomické Společnosti. K dispozici byl 250mm Dobson a 114mm reflektor. Večer proběhlo pozorování na náměstí při zhasnutém osvětlení bohužel díky počasí pouze a právě jedné hvězdy. V pátek tedu nedošlo na protuberanční dalekohled, kterým jsme byli připraveni přispěchat na pomoc v případě zcela jasného počasí.

Zato v sobotu se brzy rozpustily ranní mlhy a Slunce se pozorovalo hned dvěma dalekohledy. Dobson JASu vybaven Baader sluneční fólií, ukazoval Slunce bez jediné skvrny v celém viditelném spektru, náš H-Alfa dalekohled, vybavený filtem DayStar 0,7 Angstroem, upravený ze Schmidt-Cassegranu mimoosým zacloněním na 90/2800mm ukazoval protuberanční trávník a několik velmi malých protuberancí. Slunko bylo velmi klidné a tedy divácky nepříliš atraktivní. Ale podívat se přišla i kočka - maskot vydavatelství Fragment a Knižní web a zájem návštěvníků byl stálý až hektický, málem jsme se ani nenaobědvali.

A smutná zpráva na závěr. Pokud jste čekali, že se na veletrhu objeví již několikrát avizovaný Erich Karkoschka, tak můžete čekat dál. Letos to už nebude ...


Produkty nenalezeny

dalekohled
0.393575191498