Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH

Astronomický den na Jizerce

V sobotu 16. května se již poněkolikáté konal Astronomický den na Jizerce, osadě nad Kořenovem. Cílem je popularizace astronomie jak při praktických pozorováních, tak během přednášek, které se uskutečňují v objektu Sklárna a v neposlední řadě upozornit na existující Jizrskou oblast tmavé oblohy a význam tmavé oblohy nejen pro astronomy, ale i pro okolní přírodu a lidký život obecně.

Počasí se velmi vydařilo, před Sklárnou se sešlo několik dalekohledů. Slunce jsme spolu s příchozími okukovali jak v bílém světle přes foliové filty nebo Herschelův hranol, tak v úzkopásmových dalekohledech v čáře vodíku (H-Alfa). I přes mírnou vysokou oblačnost se podařilo vyhledat a pozorovat planetu Venuši, která byla aktuálně ve čtvrti, takže spousta laické veřejnosti si jí suverénně pletla s Měsícem. Několik dalekohledů bylo určeno i pro pozemní pozorování, kde se předváděla jednotlivá zvětšení, ale i důsledky vlnění teplého vzduchu pro pozorování dalekohledem.

Noční část se již nevydařila, po sedné odpolední se zatáhlo a trochu i zapršelo. Díky za účast jak organizátorům tak příchozím.


Produkty nenalezeny

dalekohled
0.388421058655