Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Když jsem připravoval článek a fotografie o zrcadlových pozorovacích dalekohledech, nemohl jsem se vyhnout japonskému Vixenu a když už jsem ho měl v ruce, věnuji mu pár řádek.
VMC (Vixen original Maksutov Cassegrain) je řada zrcadlových dalekohledů od průměru primárního zrcadla 95 mm až do 260 mm. Zde je popis kompaktního modelu se zrcadlem o průměru 110 mm. Využití tohoto koťátka se předpokládá jako pozorovací dalekohled pro pozemní pozorování a malý, lehce transportovatelný astronomický společník na cesty či na rychlé kouknutí po obloze a pro základní pozorování.
VMC-110L má ohnisko 1035 mm, což dává na katadioptrický dalekohled pěknou světelnost f/9.4. Centrální zástin, tedy část optické plochy hlavního zrcadla, kam nedopadají rovnoběžné paprsky díky sekundárnímu zrcátku, je 40 mm tedy 36.4% průměru resp. 13.2% plochy hlavního zrcadla. Výrobce udává 12 magnitudu jako limitní pozorovatelnou hvězdnou velikost a světelný zisk oproti neozbrojenému oku 247x. Rozlišovací schopnost 1.05" tedy asi 5 mm na 1 km při ideálních pozorovacích podmínkách. Délka tubusu vč. výstupu je 370mm a hmotnost velmi příjemných 1.9 kg.
Optická konstrukce vychází z Maksutov-Cassegrainu, ale Vixen jej modifikoval. Vypustil vstupní meniskus a nahradil jej menším korektorem, umístěným před sekundárním zrcátkem. To s sebou přineslo výhodu otevřeného tubusu - rychlé temperace (vyrovnání teploty s okolím) a nižší hmotnost, protože ubyl silný skleněný meniskus. Absence menisku na vstupu do tubusu zároveň přináší i nevýhody. Jednou je volná cesta prachu až k hlavnímu zrcadlu a druhou je přítomnost nezbytného "pavouka".
Při pohledu zpředu zaujme netypický držák sekundárního zrcátka, tzv. pavouk. U klasického Maksutov-Cassegrainu jej nenajdete - sekundární zrcátko je napařeno přímo na vnitřní straně menisku. U Newtonovy zrcadlové konstrukce najdete nejčastěji čtyřramenný plechový držák, který ovšem při astrofotografii vytváří kolem jasných hvězd typickou hvězdici. Vixen použil, vzhledem k využití dalekohledu, jednodušší a designově zajímavé řešení. Spojil přední objímku a držák do jednoho celku a díky použití plastu si dovolil ramena zvlnit.
Dalekohled na první pohled zaujme nejen Vixenu vlastní elegantní bílou barvou, ale také dvěma výstupy. Dalekohled má přímý výstup v ose dalekohledu s upínacím vnitřním průměrem 1.25". To umožňuje přímé pozorování, při kterém je obraz jak výškově, tak stranově převrácený. Pokud ovšem povolíte rýhovanou matici a okulárovou šachtu odšroubujete, máte k dispozici vnější T2 závit pro připojení různého příslušenství. Nejčastěji bude tento výstup využíván pro připojení zrcadlovky nebo kamery a využití dalekohledu jako teleobjektiv, ale vyzkoušel jsem i binohlavici, o tom dále.
Výstup kolmo k ose je opět opatřen 1.25" okulárovou šachtou a mezi oběma výstupy se volí zabudovaným překlopným zrcátkem, jehož ovládací páčka je na levé straně. Obraz v horním výstupu je výškově správně orientovaný, ale stranově obrácený. Chcete-li dalekohled používat jako pozorovací do přírody či na střelnici, potom je nutné dokoupit převracecí hranol, který bude dávat správně orientovaný obraz a naistalovat jej do výstupu v ose dalekohledu.
VMC jako každý správný MAK ostří pohybem primárního zrcadla. Točítko je umístěno na pravé straně od okulárové šachty. Díky tomuto systému ostření dalekohled nejenže zaostří cca od 4 metrů, ale vytváří i dost prostoru pro použití binokulární hlavice bez použití násobiče. Ostření je plynulé i dostatčně citlivé. Má samozřejmě technologicky nutnou, ale velmi malou vůli, způsobující krátký mrtvý chod. Na druhou stranu, díky malému a lehkému zrcadlu dalekohled nevykazuje žádný tzv. shift, tedy posun obrazu při změně směru ostření.
Dalekohled je vybaven standardní lištou Vixen, umožňující jak upnutí do většiny dnešních astronomických montáží, tak upnutí na fotostativy díky fotografickému závitu v liště. Lištu lze umístit i do jiné polohy, tzn. způsobit pootočení dalekohledu o 90°. Lišta je připevněna 2 šrouby, klíč je součástí dodávky. Důvod je jednoduchý. Pokud používáte dalekohled jako pozorovací na běžném stativu, okulár musíte mít směrem nahoru a lištu naproti němu. Pokud dalekohled umístíte na polovidlicovou montáž např. naváděnou, lištu potřebujete ne dole, ale z boku. Pak stačí jen povolit dva šrouby a přemontovat.
Součástí dodávky je i hledáček. Vixen dodává hledáček typu Red Dot s projekcí červeného světelného bodu na matničku. Zaměření tak probíhá nastavením dalekohledu tak, aby oko, červený bod a cíl byly v jedné přímce. Jas bodu je plynule stavitelný, takže vyhoví pro denní i noční pozorování. Hledáček lze samozřejně s hlavním dalekohledem zosit.
Spolu s tubusem chodí i okuláry Vixen Plössl NPL 25 mm a 8 mm, se kterými má dalekohled zvětšení 41x resp. 129x. Během přípravy článku jsem s dalekohledem zkoušel mj. okulár Baader Eudiascopic 35mm (29x) a příjemně mě překvapil fakt, že nebylo vidět ztemnění obrazu uprostřed zorného pole jako důsledek přítomnosti sekundárního zrcátka (zástin). Stejně tak mě příjemně překvapilo pozorování novým okulárem s velmi širokým zorným polem 83° Vixen SSW 5 mm (207x), který poskytoval sice již tmavý, ale stále velmi ostrý obraz.
Model VMC-110L se aktuálně dodává jak jako OTA (Only Tube Assembly) tedy pouze optický tubus příslušenstvím, tak na několika montážích Vixen např. na azimutální polovidlicové montáži Porta II, na naváděné tzv. GoTo montáži SkyPod atd. Díky standardní liště je ovšem připojitelný i na montáže dalších výrobců např. na typickou paralaktickou montáž SkyWatcher EQ-3-2 nebo polovidlicovou azimutální automatizovanou montáž Celestron SLT.
Všechny modely VMC chodí od výrobce opticky seřízené a jejich kolimace se vysloveně nedoporučuje. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsme se zatím nesetkali s kusem, který by seřízení potřeboval.
Jan Zahajský, 31.3.2016