Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Dalekohled, který představujeme v následujících řádcích, je svým způsobem výjimečný. Jde o tzv. dobsona, tedy dalekohled na vidlicové azimutální montáži, skýtající především velmi jednoduchou obsluhu a vynikající poměr cena/výkon. ALE na rozdíl od klasického dobsona je na malé, velmi skladné a snadno přenosné montáži. Tedy splňuje základní požadavek malého dalekohledu, aniž by ovšem slevoval z optického výkonu.
Pro koho je určen? Je to začátečnický dalekohled, vhodný do malého bytu, na chatu či na dovolenou. Svými parametry a výkonem zdaleka předčí běžné čočkové dalekohledy ve stejné cenové kategorii, obsluhou je nesrovnatelně jednodušší než jakýkoliv dalekohled na paralaktické montáži a klasickém stativu. Snad jedinou nevýhodou je nutnost podložky, ideálně bytelného zahradního stolku. Průměr zrcadla 130 mm umožňuje pozorovat (nejen) Měsíc a při správném výběru okuláru i detaily na velkých planetách, ale bez problémů si poradí se všemi objekty Messierova katalogu a jasnějšími objekty New General Catalogue (NGC).
Dobsonova polovidlicová montáž (základnový kotouč o průměru 32 cm, podstava má průměr 37 cm) je osazena 130mm Newtonovým typem teleskopu konstrukce flex tube, tedy zatahovacího tubusu. Tato konstrukce tubus dělí na dvě poloviny: dno s primárním zrcadlem je uloženo v plnostěnné, dobře matně vyčerněné části, zatímco horní polovina tubusu s okulárovým výtahem a sekundárním zrcátkem je trubková; tvoří ji dvojice trubek a vrchní prstenec. To umožňuje zasunout tubus dalekohledu při transportu na polovinu provozní délky, což předurčuje přístroj jako cestovní teleskop.
Vysunutí dvojice trubek jde dostatečně ztuha i při vytočených plastových šroubech - nutnost vzhledem k zamezení ohybu či torze při osazení větším okulárem nebo při afokální fotografii. Celý dalekohled ve složeném stavu měří na výšku 47 cm; vlastní tubus se při zasunutí zkrátí na pouhých 37 cm. Hmotnost dalekohledu dosahuje pouhých 6.4 kg. Při transportní poloze je tubus namířen vzhůru. Dno dalekohledu se přitom opírá třemi mohutnými šrouby (sloužící zároveň jako stavěcí šrouby hlavního zrcadla) o základnovou desku. Stavěcí šrouby vymezují vzdálenost dna dalekohledu od základnové desky, aby se dalekohled nepoškrábal o středový šroub azimutálního pohybu.
Pohyb v azimutu i ve výšce je poměrně hladký díky přítomnosti ložisek v obou osách a přítlačná aretace přes šroub je u takto malého přístroje dostatečná - pokud ale budete chtít přece jen na dalekohled připevnit kompakt pro afokální fotografii přes větší okulár, musíte aretaci silněji utáhnout. V praktickém použití dalekohled unesl okulár o hmotnosti 370 g, ale práce s takovýmto mackem byla pro něj už obtížná.
Protože dalekohled má relativně krátký tubus, je jemné nastavení polohy při větším zvětšení obtížnější.
Okulárový výtah je typu helical (otáčí se po šroubovici a tím se otáčí i okulár) a je v kombinaci plastu a kovu. Toto provedení neposkytuje možnost příliš přesného zaostření potřebného zejména při vysokých zvětšeních. Není ani opatřen dorazem a lze jej bez varování zcela vyšroubovat. Okulárový výtah bohatě vyhoví oběma základním okulárům dodávaným s dalekohledem a většině 1.25” okulárů běžně dostupným na trhu. Nedoporučujeme dalekohled osazovat příliš velkým a těžkým okulárem: patka nesoucí okulárový výtah je snadno ohebná a při větším zatížení okulár vyosí. Kvůli propojení věnce nesoucího okulárový výtah s držákem sekundárního zrcátka se při větším zatížení mírně vykloní sekundární zrcátko. Proto lze doporučit k užívání pouze lehké okuláry a filtry. Ze stejného důvodu je přístroj málo vhodný pro afokální fotografii; s relativně lehkými kompakty či smartphony jej takto ale použít lze.
Pro zamezení protisvětla a částečně i bočního světla je sekundární zrcátko chráněno velkým plastovým stínítkem.
Osazení hledáčkem typu red dot (dioda promítající červený bod na průhlednou destičku) je konstruováno pro pozorování pravým okem. Připevnění hledáčku je jediný okamžik, kdy pro zprovoznění přístroje budete potřebovat (menší křížový) šroubovák, a to na utažení dvou šroubků. Hledáček je možné nechat nasazený na dalekohledu; pouze jej pak nezavřete do originální krabice. Možnost rychloupínacího mechanismu hledáčku by byla z tohoto hlediska velmi příjemná.
Dalekohled obsahuje v základní výbavě dva okuláry. Jsou tříčočkové konstrukce v plastové objímce, osazeným sklopnou gumovou očnicí a s kovovým 1,25” tubuskem. Okulár 25 mm poskytuje zvětšení 26x, okulár 10 mm potom zvětšení 65x. Pro pozorování planet, dvojhvězd či hvězdokup je vhodné dalekohled dovybavit ještě minimálně jedním okulárem s ohniskovou vzdáleností okolo 4 až 5 mm (130 nebo 162x).
Výhodou asi jen těžko využitelnou je fakt, že dalekohled je k podstavě upevněn přes lištu a rybinu s mohutným šroubem. Lišta je standardního rozměru 1,75” (Vixen/Celestron), což umožňuje tubus dalekohledu upnout do azimutálních či paralaktických montáží mnoha výrobců.
Přístoj je vybaven výřezem v podstavě - madlem, které umožňuje snadné přenášení a manipulaci; při hmotnosti 6.4 kg jde o jednoruční záležitost. Než dalekohled budete přemisťovat, zkontrolujte, zda máte poutahované všechny aretační šrouby - např. aby se tubus nevysunul z vidlice.
Vyjmutí a uložení přístroje z/do originální krabice nevyžaduje ani sílu ani úsilí. Pouze je třeba věnovat pozornost tomu, za kterou část dalekohled uchopíte. Může se stát, že se vám k uchopení nabídne jeden či druhý plastový šroub upínající výsuvnou část tubusu. Nedbejte na jejich výzvu a uchopte přístroj raději za mohutný šroub výškové aretace. Nějaký úchop pro vyndavání by dalekohledu slušel.
Když se věnujeme uchopení dalekohledu, je tu ještě jedna maličkost: kryt tubusu by si zasloužil nějaký úchyt nebo alespoň by měl mít přesah; ve stávajícím provedení není kryt při sundavání vůbec za co vzít. V zimě v rukavicích jej nesundáte - bez rukavic musíte vzít nehty mezi kryt a vrchní prstenec. Tento nedostatek vyřeší třeba domácky zhotovené připevnění poutka do středu krytu.
Základem dobrého obrazu dalekohledu Newtonovy konstrukce je nejen dobře zpracovaná optika, ale i řádně seřízení tzv. kolimace. Za předpokladu správného seřízení dalekohled poskytuje velmi slušný obraz. Fotografování s ním nedává až tak dobré výsledky, ale stále se jedná o očekávatelný výkon s ohledem na výše uvedené nedostatky okulárového výtahu.
Při pozorování stejně jako při fotografii se u dodávaného okuláru 25mm projeví výrazně centrální zástin - neostrá tmavá skvrna uprostřed obrazu (jde o rozmazaný obraz sekundárního zrcátka). Pokud použijeme okulár s mírně kratší ohniskovou vzdáleností např. 20 mm (stačí např. okulár z řady Plössl), zástin již neruší. Druhý z přiložených okulárů (10mm) je s dalekohledem dobře použitelný.
Možnost fotografie přes dalekohled patří k nejčastějším požadavkům laiků. Tři základní funkční konfigurace fotoaprátu a dalekohledu zde rozebírat nebudeme, jen výsledky. Fotografie v primárním ohnisku zrcadlovky u tototo přístroje kvůli konstrukci vůbec nepřipádá v úvahu. S ohledem na konstrukci okulárového výtahu a zejména jeho ”nosnosti” nelze použít ani projekci okulárem na čip zrcadlovky. Jediným způsobem, alespoň částečně použitelným je afokální konfigurace s malým kompaktem např. pomocí univerzálního afokálního držáku.
Dobsony svým pojetím jsou určeny pro vizuální pozorování, o SW 130 Heritage to platí na 100 %. Přestože dalekohled sám je v rámci možností tuhý, při větším zvětšení nebo při snaze o afokální fotografii se chvěje. Při použití většího kompaktu nebo hmotnějšího okuláru pak toto chvění přechází do pocitu, že dalekohled je z gumy, což jen potvrzuje určení dalekohledu.
Přes některé nedostatky vyplývající z ceny a z určení dalekohledu umožňuje jednoduchá konstrukce - a to při velmi příznivé ceně - tento přístroj doporučit jako kvalitní startovací přístroj. Jako dalekohled pro začátečníky, kteří si nejsou jisti, zda astronomii propadnou nebo ne. Stejně tak potěší někoho, kdo by chtěl sem-tam na zápraží vytáhnout dalekohled, se kterým by se mohl pokochat oblohou nebo pozorovat okolní přírodu. Užitečný bude i pro znalé pozorovatele na cesty - ovšem za předpokladu, že jej budou mít na co umístit při pozorování.
Pokud na něj nebudete klást nároky jako na jeho dospělé příbuzné - výrazně těžší, dražší a složitější přístroje -, budete s jeho obsluhou a s kvalitou jeho zobrazení spokojeni.
Za pár tisíc naleznete jen nemnoho přístrojů se srovnatelně kvalitním pokoukáním. Sky Watcher Heritage P130 je jedním z nich.