Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH

Den s PP ČAS v NTM 2013

3. března, stejně jako loňský rok, i letos sešla se Pražská pobočka České astronomické společnosti k výroční členské schůzi a přednáškám v Národním technickém museu. Přednášky byly určeny pro veřejnost, stejně jako pozorování na prostranství před vchodem do NTM. Přístrojově zajistila akci, jak je zvykem SUPRA Praha. Počasí bylo letos výrazně skoupější na sluneční svit. I když jsme se ráno probudili do slunného dne, ve chvíli, kdy jsme instalovali dalekohledy, obloha již byla zatažena střední oblačností a to jí vydrželo po celý chladný den. Zavděk jsme tedy museli vzít vzdálenými pozemními objekty - střechami chrámu Svatého Víta na Hradčanech, petřínskou rozhlednou a historickou koulí plynojemu na Palmovce.

V pohotovosti byl sluneční dalekohled Lunt LS 152 THa, který se jako vynikající převáděcí pomůcka pro prezentaci slunečních aktivit používá několik let. Po celou dobu jen sekundoval dalekohledům, umožňujícím pozemní pozorování a sluneční aktivity jsme tak prezentovali jen na posteru.

K dispozici byl i velký binokulární dalekohled Helios Quantum 7.4 tedy 25x100, osazený širokoúhlými okuláry Explore Scientific 14mm (zvětšení 42x) a dalekohled jednoho z členů PP ČAS, achromatický refraktor SkyWatcher 102/500mm na fotografickém stativu.

Hlavní pozoronost a to zejména díky velikosti poutal čočkový dalekohled, osazený oachromatickým bjektivem Lichtenknecker 150/2250mm v mohutném, skládacím, silnostěnném tubusu, patřící České astronomické společnosti a čerstvě dopněný o moderní okulárový výtah s jemným doostřováním a Herschelovým hranolem fy Baader-Planetarium. S okulárem Vixen LVW 42mm dával příjemné zvětšení 54x se zorným polem 1.7°. Dalekohled byl umístěn na ještě přenositelné, starší paralaktické montáži Celestron CI-700, jejíž tuhost pro tento přístroj byla na hraně, ale na předpokládané vizuální pozorování Slunce, stejně jako na pozorování pozemských cílů vyhověla.

Díky prezentaci společné akce PP ČAS a NTM v médiích byla i přes chladné počasí vysoká účast a zájem nejen návštěvníků NTM, ale i náhodných kolemjdoucích. Lze jen doufat, že při dalších společných akcích bude výrazně příjemnější počasí.

Podrobnosti o akci samotné a přednáškách budou k dispozici na webu Pražské pobočky ČAS - praha.astro.cz.


Produkty nenalezeny

dalekohled
0.402529001236