Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH

Přechod Venuše přes sluneční disk 2004

Z pohledu astronomů amatérů nejvýznamnější událost letošního roku nastala 8. června 2004. Po sedmé hodině ranní letního času začal úkaz, který nikdo z žijících lidí na vlastní oči neviděl. Předcházející příležitost se totiž konala 6.prosince 1882 a úkaz byl viditelný z Jižní Ameriky a Oceánie.

Planeta Venuše, jedna ze dvou vnitřních planet sluneční soustavy se dostala na spojnici Země - Slunce a pro nás, pozemšťany, zahájila přechod přes sluneční disk. Jde o podobný úkaz, jakým je zatmění Slunce, kdy spojnici Země - Slunce protíná Měsíc. Úkaz trval šest hodin a byl viditelný i pouhým okem ovšem přes speciální brýle, vybavené sluneční fólií. Venuše se jevila jako malý černý puntík, pomalu putující po Slunci od levého spodního okraje k pravému. Úkaz byl daleko lépe pozorovatelný byť i malými dalekohledy, vybavenými sluneční fólií. Majitelé větších přístrojů mohli potom pozorovat i některé detaily jako byl rozptyl světla ve Venušině atmosféře nebo pověstnou kapku (ta spíše závisí na kvalitě optiky, ve skutečnosti tento jev nenastává).

Některé jevy byly velmi dobře pozorovatelné, jiné s obtížemi. Jak už to bývá, je mnohem těžší je vyfotografovat než vidět. Mám-li zhodnotit pohledy do jednotlivých dalekohledů, potom celkový pohled na jev byl nejhezčí v obřím triedru Vixen 15x80, který díky stereovidění skutečně dával pocit nikoliv plošného obrazu, ale nabýval jsem dojmu, že Venuše skutečně "neleze" po Slunci, ale plave nad ním. Naopak refraktorem se zvětšením 43x byly již vidět detaily na Slunci, jasnější fokulová pole a obraz byl velmi ostře řezaný. Pohled do Schmidt-Cassegrainu nebyl již tak kontrastní (i kyž černá byla černá a bílá byla bílá), ale ve chvíli vstupu i výstupu jasně ukázal rozptyl v atmosféře a tím i světlý oblouk okolo planety ve chvíli, kdy planeta ještě nebyla zcela na/ze slunečního disku.

Fascinující divadlo jsme vyjeli pozorovat na místo, sevřené lesy, nedaleko Rakovníka. Ranní chlad v průběhu pozorování vystřídalo polední vedro. Zážitkem, nezaznamenaným na "digitální" pás byl nedaleko běžící kanec, který si nás všiml až uprostřed své pouti po poli a naštěstí se k nám pozorovatelům nepřidal a raději zamířil do chládku v lese. Díky celkovým povětrnostním podmínkám i pozorovacímu stanovišti jsme měli velmi klidný vzduch. Až výstup Venuše nám zpestřily přecházející kumuly, ale ve správnou chvíli Slunce vždy svítilo.


Produkty nenalezeny

dalekohled
0.395171880722