Snad každý pozorný člověk, který zdvihne občas hlavu ke Slunci či Měsíci si za běžného leteckého provozu všimne, že některý ten éroplán si to namíří rovnou ke Slunci (to je snadnější, jsou vidět kondenzační stopy) nebo večer k Měsíci. Těm šťastnějším se podařilo v dalekohledu při pozorování zahlédnout, kterak letadlo přelétlo přes zorné pole. Jen tak mít po ruce foťák a ten okamžik si zachytit.
Před oběma nejjasnějšími objekty na obloze mohou tedy přelétat ptáci, letadla a družice, z nichž největší je aktuálně ISS. Velikost ostatních družic je tak málá, že amatérskými dalekohledy nemá cenu se o ně pokoušet - jsou pod rozlišovací schopnost většiny amatérských přístrojů. Zatímco přelet ISS je plánovatelný a spousta aplikací (např. www.calsky.com) prozradí, kdy se chystá nejbližší s letadly a ptáky je to skutečně věcí náhody.
Pro skutečné nadšence existuje i zde pomoc. Astronomové používají pro pozorování a fotografické zachycování meteorů program, který smíná oblohu a pokud na ní dojde k rychlé změně (přelet meteoru), zaznamená videosekvenci. Tento šikovný placený program lze buď zakoupit nebo na zkoušku použít demo verzi s omezenou délkou doby sledování (info zde : http://sonotaco.com/soft/e_index.html). Z takto získaných videosekvencí je již poměrně snadné získat jak přelety ptactva, které jsou nečekaně časté, tak přelety letadel ve vysokých letových výškách a jste li v přistávacím/startovacím koridoru letiště, tak i těch velkých.
V galerii je několk takových snímků, záskaných právě tímto způsobem.