Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Prakticky skrze každý dalekohled lze pořídit fotografii. Astronomická fotografie je samostatnou kapitolou, nicméně základní konfigurace fotoaparátu a dalekohledu jsou v principu stejné. Pro demonstarci následujících řádek jsem použil 11 kilometrů vzdálenou vodárnu, využívanou jako translantační stanici.
Základní podmínkou jakékoliv pozemní dálkové fotografie je klidný vzduch. Pokud se tetelí vzduch, což je klasický problém v létě, nelze počítat s dobrými snímky. Následující ilustrační fotografie byly pořízeny při poměrně klidném vzduchu počátkem ledna, pro potřeby článku jsou zmenšené nebo je zobrazen výřez 1:1.
sloužící ke srovnávání fotografie teleobjektivem, v daném případě o ohniskové vzdálenosti 300mm, samozřejmě zmenšená.
Z ní uděláme výřez 1:1 ve stejné velikosti:
je opticky nejčistší. Dalekohled je bez okuláru, fotoaparát bez objektivu. Ohnisková vzdálenost dalekohledu je stejný údaj jako ohnisková vzdálenost objektivu. Připojíme-li zrcadlovku za dalekohled s ohniskem 500mm, je to stejné, jako bychom připojili teleobjektiv s ohniskem 500 mm. Platí i stejné pravidlo o tzv. crop-faktoru pro zrcadlovky s menšími snímači (full frame verz. APS-C verz. 4/3 atp.). Je třeba si uvědomit některé vlastnosti tohoto spojení:
Příklad přímého připojení těla zrcadlovky k malému refraktoru tzv. v primárním ohnisku:
1. dalekohled • 2. okulárový výtah (ostření) • 3. prodlužovací tubusek, umožňující zaostření • 4. T-kroužek (závitová přechodka na bajonet DSLR) • 5. tělo fotoaparátu
Snímek, pořizený ohniskem 500mm na full-frame zrcadlovku v primárním ohnisku. V rozích je patrné ztmavení, tzv. vinětace. Obraz je směrem ke krajům rozostřený, což je způsobeno u tohoto konkrétního přístroje dvěma faktory - není dodržena přesná vzdálenost od posledního vnitřního členu k čipu tzv. back-focus a dále dalekohled není konstruován na plné vykreslení full-frame snímače (36x24mm). Zmenšeno.
A pro porovnání tentýž snímek ve výřezu 1:1 (rozdíl ohniskových dálek 300 a 500mm je zřetelný viz výše):
je z pohledu optiky nejhorším řešením. V celé sestavě se sčítají vady jak primární optiky (čočkového objektivu či zrcadla dalekohledu), okuláru a objektivu fotoaparátu, navíc díky průchodu světla množstvím optických členů dochází ke ztrátě světla a tím i poklesu jasu a kontrastu obrazu. I zde jednoznačně platí, že čím vyšší kvalita jednotlivých komponent, tím lepší výsledek, resp. kvalita výsledného obrazu je daná kvalitou nejhoršího členu v soustavě.
Samotné mechanické připojení lze realizovat dvěma způsoby. Nejčastější je připojení kompaktu pomocí univerzálního držáku za předpokladu, že fotoaparát je vybaven stativovým závitem. Druhou možností, ne příliš častou, je připojení k okuláru či k dalekohledu závitovými redukcemi. Toto řešení je možné pouze u těch fotoaparátů, které disponují vnějším závitem např. pro filtry nebo telekonvertory.
Tzv. efektivní ohnisková vzdálenost soustavy tedy jakési měřítko zvětšení je dáno součinem zvětšení dalekohledu a ohniskové vzdálenosti objektivu (ekvivalent pro 35mm film - je uveden většinou v technických parametrech fotoaparátu).
Př. Dalekohled o ohniskové dálce 500 mm je opatřen okulárem 20 mm a připojený kompakt s rozsahem ohniska objektivu 4.2 až 16.8 mm (ekvivalent 35mm filmu 28 až 112 mm) je nastaven na nejdelší ohnisko (největší zoom) tedy 112 mm. Výsledná efektivní ohnisková vzdálenost bude 500/20*112 = 2.800 mm.
Z hlediska uživatele toto řešení ovšem přináší mnohé výhody:
Nevýhody tohoto způsobu jsou vedle již zmíněné možné nižší kvality výsledného obrazu:
Výše uvedené demonstrují následující obrázky:
Fotografie přes dalekohled SkyWatcher 80/400 mm (malokuk) s jednoduchým Kellnerovým okulárem 20mm a ekv. ohniskem kompaktu 25mm dává efektivní ohnisko 500 mm, nicméně projevuje se mohutně vinětace (objektiv je příliš širokoúhlý resp. výstupní pupila dalekohledu je příliš malá).
Fotografie přes dalekohled Pentax 70/500 mm s okulárem Pentax XW 20 mm a ekv. ohniskem kompaktu 500 mm dává efektivní ohnisko 10.000 mm. I zde se objevuje výrazná vinětace (objektiv je příliš širokoúhlý resp. výstupní pupila dalekohledu je příliš malá). Na kvalitě obrazu se podepisuje mnoho faktorů - přesnost zaostření, neklid přízemní vrstvy vzduchu, kvalita optiky a sesouhlasení optických os objektivu, okuláru a objektivu fotoaparátu, množství optických členů a v neposlední řadě rozlišovací schopnost dalekohledu. Podobné fotografie nejsou žádným uměním, jejich podstatou je informační hodnota.