Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci byla založena v roce 1961. Počátkem 90. let došlo téměř na její demolici, ovšem vstala z popela a v letech 2018–2019 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Dostala nové přístroje a byla rozšířena o planetárium. Hvězdárna nese jmého jindřichohradeckého rodáka prof. Františka Nušla.
Fr. Nušl se narodil v J. Hradci roku 1867. Začátkem 20. století se stal blízkým spolupracovníkem Josefa Jana Friče, zakladatele ondřejovské soukromé hvězdárny, dnes sídla Astronomického ústavu AV ČR. Spolu s J. J. Fričem sestrojili několik přístrojů. Mezi nimi vyniká zejména cirkumzenitál, přístroj pro určování zeměpisných souřadnic. Nušl působil jako profesor deskriptívy a posléze astronomie na Universitě Karlově. Od roku 1922 do roku 1948 byl nejdéle sloužícím předsedou České astronomické společnosti (založeno 1917), dále ředitelem Státní hvězdárny československé (Klementinum), předsedou Jednoty matematiků a fyziků atp. Zemřel v roce 1951 v Praze, pochován je na břevnovském hřbitově.
V rámci rekonstrukce byl dodán do J. Hradce i nový dalekohled. Hlavním přístrojem je newton 500 mm f/4 (optika Orion Optics, UK, ultragrade), umístěný na jedné straně polovidlicové montáže. Na druhé straně, jako protiváha, je sestava 4 čočkových dalekohledů. Pro pozorování Měsíce, planet i Slunce je určen hlavní refraktor - Zerochromát (UK) 200/2400 mm, kompenzující zbytkovou barevnou vadu a umožňující i eliminaci atmosférické disperze (ADC). Pro pozorování Slunce v čáře vodíku je určen sluneční dalekohled Lunt LS152 THa s vestavěným blokačním filtrem B3400. Slunce lze pozorovat i v čáře vápníku (CaK) malým APO ED refraktorem Vixen ED-80 SS (f=625mm). Pro širokoúhlé pozorování rozsáhlých objektů, jako jsou jasné mlhoviny či otevřené hvězdokupy, je určen refraktor TS Photoline 110/770 mm, který je připraven i pro astrofotografii s reduktrorem Riccardi 0,75x.
Design i výroba montáže proběhla v režii technického mága Martina Myslivce, realizace mechaniky je dílem firmy INOX dekor. Montáž je na paralaktickém klínu, je plně elektronická a jejím srdcem jsou absolutní enkodéry Renishaw (UK) a elektronika SITECH (USA). Montáž lze ovládat jak "ručně" z tasteru, tak plně elektronicky z PC přes LAN rozhraní (vše na ASCOM platformě).
Hlavní dalekohled disponuje čtyřmi okulárovými výtahy - 3 jsou určeny pro vizuální pozorování, případně pro EAA (Electronicaly Assisted Astronomy) čili pro on-line pozorování pomocí kamer (deep-sky a planetární). Velký 3” výtah s reduktorem ohniska ASA Wynne 0,95x je určen pro pokročilou deep-sky fotografii nebo pro vědeckou práci. Ke 4 výtahům patří samozřejmě otočné – polohovatelné sekundární zrcátko, které se buď tlačítkem na tubusu nebo vzdáleně z PC otáčí do příslušné polohy. Protože jde o newtonovu konstrukci, některé polohy pro pozorování jsou krkolomné, což řeší celý otočný věnec s okulárovými výtahy. Dalekohled je provedený v karbonu včetně odnímatelné rosnice. Velký problém newtonů – průnik prachu a jeho usazování na optice je řešen plnoaperturní turbo fólií Baader, která při běžném pozorování a vědecké astrofotografii výrazně nedegraduje obraz, pro pokročilou astrofotografii ji lze i s objímkou sejmout.