Pozorovací podmínky
Pozorovací podmínky velmi ovlivňují, co můžeme vidět během pozorování. Zahrnují výběr pozorovacího stanoviště, průhlednost oblohy, záření oblohy a tzv. seeing. Porozumění tomu, co se pod těmito pojmy skrývá, nám pomůže z dalekohledu dostat maximum.
Pozorovací stanoviště a světlo
Výběr pozorovacího stanoviště je rozhodný pro to, kolik toho uvidítme. Podstatné jsou dva faktory - horizont tj. jak velkou část oblohy uvidíme (zaclánějící vysoké stromy, budovy, výhled z balkónu atp.) a osvětlení. Chceme-li pozorovat deep-sky objekty (mlhoviny, galaxie, slabé hvězdokupy), je nezbytné vybrat takové stanoviště, ze kterého není vidět žádný přímý zdroj světla (okna v budovách, pouliční lampy, reflektory projíždějících aut). Lidskému oku trvá první přivyknutí na tmu (akomodace oka) do cca 5 minut, ale přivyknutí pro seriózní astronomická pozorování trvá až hodinu. Proto zapomeňme také na baterky, zapalovače či mobilní telefony. Nejméně rušivé je červené světlo a pro potřeby pozorovatelů (nahlížení do map či poznámek) jsou v nabídce červené svítilny.
Průhlednost
je dána mraky, vzdušnou vlhkostí a vzdušnými částicemi. Silné kumuly jsou zcela neprůhledné a pozorovat pod nimi nás nenapadne. Zatímco cirry (řasy) jsou tenké a jasné hvězdy je prosvítí. Vzduch, obsahující mnoho vlhkosti a jemných částic pohlcuje více dopadajícího světla, rozptyluje ho a u slabých objektů jako jsou mlhoviny výrazně snižuje kontrast nebo je příčinou, že nejsou vidět vůbec. Na průhlednost mají vliv i jemné částečky vulkanického popela a aerosolů, pohybujících se v horních vrstvách atmosféry. Za ideální podmínky lze označit temnou, inkoustově modrou oblohu.
Záření oblohy
Obloha je ozářená Měsícem, ve vyšších zeměpisných šířkách polárními zářemi, přirozeným zářením oblohy a světelným znečištěním. Toto světlo se láme a rozptyluje na výše uvedených částečkách a vlhkosti a způsobuje záření oblohy. Jeho důsledkem je při pohledu do dalekohledu světlé pozadí zorného pole, což způsobuje u jasných objektů snížení kontrastu a slabší objekty jako mlhoviny a galaxie nemusí být vidět vůbec.
Pro pozorování deep-sky objektů je nejlépe vybrat bezměsíčnou noc, daleko od zdrojů světelného znečištění, daleko od měst a průmyslových zón. Částečnou pomocí může být LPR, CLS nebo Skyglow filtr, který nepropouští některé druhy záření a výrazně tak stmavuje pozadí. Záření oblohy příliš nevadí pozorování planet a Měsíce a to i z města. Kontrast lze zvýšit použitím různých filtrů.
Seeing - neklid atmosféry
Seeing vypovídá o stabilitě a neklidu atmosféry a má vliv na množství detailů, které budeme schopni rozlišit. Naše atmosféra funguje jako soustava čoček, které lámou a mění směr přicházejícího světla. Jednotlivé vrstvy atmosféry se chovají rozdílně díky různé teplotě, tlaku a hustotě, každá jinak láme světlo. Světlo z jednoho objektu prochází různými cestami a čím neklidnější je atmosféra, tím horší a neklidnější získáme v dalekohledu obraz. Tyto „kazy“ rostou se zvyšujícím se zvětšením. Za výborných podmínek rozeznáme mnoho detailů na planetách a hvězdy budou jako body. Za špatných podmínek nebudeme schopni rozeznat mnoho detailů a zaostřit hvězdy do bodu.
Následující obrázek ukazuje tvar hvězdy při velkém zvětšení a různých podmínkách seeingu od velmi špatných po téměř ideální. Za podmínek na obrázku zcela vpravo je dobré prověřit správné skolimování zrcadlových dalekohledů.
![seeing](http://www.supra-dalekohledy.cz/stranky/pojmy/imgpodminky/seeing.jpg)
Temperování
Podobný vliv na kvalitu obrazu jako seeing mají i turbulence vzduchu uvnitř dalekohledu a teplota optických členů. Proto je dobré dalekohled před pozorováním nechat vytemperovat - vyrovnat teplotu dalekohledu a teplotou okolí. U otevřených systémů typu Newton postačí většinou kratší doba většinou do jedné hodiny, u katadioptických systémů (SCT, Mak) může jít až o několik hodin.
Ideální pozorovací podmínky
V našich podmínkách téměř nelze dosáhnout ideálu. Některé faktory ale lze ovlivnit. Světelné znečištění není všude stejné a máme možnost vybrat pozorovací stanoviště mimo město v oblastech, kde přezáření ještě není tak silné a kde budeme vzdáleni od přímých zdrojů světla. Správně vytemperování dalekohledu lze také ovlivnit a připočteme-li fakt, že atmosféra se s postupující nocí většinou zklidňuje, vyjde nám, že ideální čas pro pozorování je za bezměsíčné noci cca od půlnoci.