Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH
Seřadit podle Vzestupně Sestupně

Binokuláry s proměnným zvětšením (zoom)

Binokulární dalekohledy s proměnným zvětšením tvoří samostatnou a velmi specifickou třídu dalekohledů. Při jejich nákupu je třeba zvážit jejich výhody proti nevýhodám. Základním přínosem je možnost si pozorovaný objekt "přitáhnout". S tím však souvisí následující:

  1. zdánlivé zorné pole tj. okem vnímaný úhel od kraje do kraje zorného pole je při nejmenším zvětšení také nejmenší (většinou okolo 40°), se zvětšujícím se přiblížením se otevírá až k 60°. Pro pozorovatele by však byl příjemnější obrácený průběh - při vyhledávání na malé zvětšení velký úhel, při velkém zvětšení při studiu detailů by postačil již jen malý úhel. Tato vlastnost je však dána optickou konstrukcí a jednoduše to konstrukčně nejde obejít.
  2. kvalita zobrazení - zoomové dalekohledy používají běžně dvojčočkové objektivy, které jsou zatížené tzv. zbytkovou barevnou vadou. U dalekohledů s pevným malým zvětšením (7 až 10x) ji pozorovatel většinou nevnímá. U zoomů při větších zvětšeních je již patrná a může i ztížit přečtení detailů.
  3. zaostřování - díky mechanismu, umožňujícímu plynulou změnu zvětšení, přibývá v okulárech dalekohledu další pohyblivý člen, který musí být funkční při širokém rozsahu teplot. Je tedy nezbytná jistá technologická vůle. Tento fakt má za následek, že při změně zvětšení je třeba nejen přeostřit točítkem centrálního ostření, ale i dioptrickou korekcí vyrovnat nestejný pohyb členu pro změnu zvětšení. To je řešitelné, pokud uživatel bude doostřovat točítkem ostření vždy ze stejné strany.
  4. souosost - každý binokulární dalekohled je seřízen u výrobce na souosost optických os obou tubusů. Záleží jen na odolnosti konstrukce a přiměřeném zacházení, aby souosost zůstala zachována po dobu životnosti dalekohledu. Mírné "rozhození" souososti vlivem hrubšího zacházení je schopen lidský mozek korigovat, při delším a intenzivním pozorování se může projevit únavou očí či pocitem bolesti hlavy. Výrazné porušení souososti dalekohledu má za následek dvojitý obraz. Čím větší zvětšení se použije, tím viditelnější se tato vada stává a právě zoomové dalekohledy díky možnosti vyšších zvětšení jsou na tuto vadu náchylné. Je třeba věnovat pozornost jemnému a přiměřenému zacházení.
  5. stabilita - zoomové binokuláry se svým rozsahem zvětšení dostávají vždy za hranici možného použití volnou rukou. Zejména u větších přístrojů je lepší až nezbytně nutné použít k pozorování stativ. Úchyty dalekohledu na fotografický stativ naleznete v příslušenství.

Z výše uvedeného platí, že dalekohled s pevným zvětšením bude vždy jednodušší na obsluhu a bude dávat lepší obraz než dalekohled se zoomem. Jsou však i takové příklady použití, kde je zoom jen těžko nahraditelný i přes výše uvedené neduhy.výrobek
BINOKULÁR DELTA OPTICAL DISCOVERY 10-22x50 ZO...

Binokulární dalekohled s proměnným zvětšením v rozsahu 2,2x (10-22x) při průměru 50mm. Dalekohled, určený do dobrých světelných podmínek pro zájemce, kteří si pro informaci musí cíl "přitáhnout".

1 990 Kč s DPH Detail produktu Není skladem

Novinky ze sekce

EET od 1.3.2017

v běžném režimu i u nás. Více info v PRODEJNA, oddíl Platby.

TELEFON

Po přechodnou dobu uzavření prodejny je k dispozici nově telefon

 602 371 107 

AKTUÁLNÍ ZÁSILKY

27.3. - jasoměry SQM

24.3. - kamery QHY

20.2. - binokuláry Kowa SV II, YF …

Aktuální dění na obloze

facebook.com/supradalekohledy

PARTNEŘI:

PSALO SE PŘED:

95 lety: č.2 rok 1925 (PDF)

65 lety: Březen 1955 (PDF)

35 lety: Březen 1985 (PDF)

PODPORUJEME:

Spolek Radecký Praha

ČHMI - MILEŠOVKA

CHMI - kamera Milešovka

SLUNCE AKTUÁLNĚ

Slunce ve viditelném světle Slunce He Slunce He

dalekohled
0.594118118286