Supra dalekohledy
Položek 0 ks
Cena 0 Kč s DPH
Seřadit podle Vzestupně Sestupně

Okuláry

Okulár je optická polovina dalekohledu - spolu s objektivem tvoří optickou podstatu dalekohledu. Okulár je soustava čoček, do které se pozorovatel kouká. K dalekohledu je vhodné mít sadu okulárů, aby bylo možné používat různá zvětšení: velké na planety, střední na Měsíc, menší na rozsáhlá hvězdná uskupení a pro snadné vyhledávání apod.

Okuláry se odlišují optickou stavbou. Nejběžnější jsou konstrukce Kellner, Plössl, orthoskopické, Erfle a modernější vícečlenné s důrazem na komfort a šířku zorného pole. Navíc se vyrábějí  okuláry s nejrůznějšími hybridními nebo speciálními systémy.

Optické vlastnosti okuláru jsou určeny především jeho ohniskovou vzdáleností, dále pak vzdáleností výstupní pupily a velikostí (úhlem) zdánlivého zorného pole

Z ohniskové vzdálenosti okuláru lze určit zvětšení dalekohledu: ohniskovou vzdálenost objektivu vydělíme touto ohniskovou vzdáleností okuláru a vyjde zvětšení  dané soustavy. Z toho plyne, že čím kratší ohnisko okuláru, tím větší zvětšení bude poskytovat v dalekohledu. Každý dalekohled má svoje zobrazovací limity a nelze zvětšení zvyšovat do nekonečna. U běžných dalekohledů (přesněji: objektivů)  platí, že jejich maximální použitelné zvětšení odpovídá podle kvality objektivu 1.5-2násobku průměru objektivu v milimetrech. Větší zvětšení je tzv. prázdné neboli jalové zvětšení, protože nezobrazí další podrobnosti. Např. u obyčejného dalekohledu s objektivem 80/600 mm má smysl použít maximálně 120násobné zvětšení (a tedy okulár 5 mm).

Vzdálenost výstupní pupily vypovídá o tom, jak blízko je třeba oko přiblížit k okuláru, aby pozorovatel uzřel celé zorné pole; tato veličina tedy vypovídá o pozorovacím komfortu. Obzvlášť pro pozorovatele s brýlemi je třeba, aby vzdálenost výstupní pupily byla alespoň 15 mm a případně aby okulár byl vybaven sklopnou nebo výškově stavitelnou očnicí.

Široké zdánlivé zorné pole okuláru zvětšuje zážitek z pozorování hvězdných polí. Skutečnou úhlovou velikost zorného pole u okuláru zjistíme přibližně tak, že velikost zdánlivého zorného pole okuláru vydělíme zvětšením dalekohledu s daným okulárem. Např. u okuláru se zorným polem 60 stupňů a při zvětšení dalekohledu 100x bude skutečné zorné pole 0.6 stupně, tedy 36 obloukových minut. 

Z mechanického hlediska je důležitý upínací průměr okuláru, který musí odpovídat světlosti tubusku, do kterého se okulár zasouvá. Dnes  jsou zažité již pouze dva standardizované rozměry - 1,25” (31.75 mm) a 2” (50.8 mm).

 


Produkty nenalezeny

Novinky ze sekce

OPTIKA - ASTRONOMIE

 602 371 107

ZBRANĚ - OUTDOOR

602 371 133

v době 10-12 a 13-17


AKTUÁLNÍ A OČEKÁVANÉ ZÁSILKY

10.3. - ZWO SeeStar50

7.3. - Celestron SkyMaster 20x80 ED

7.2. - autoguidery StarSense

 

Aktuální dění na obloze

facebook.com/supradalekohledy

PARTNEŘI:

PSALO SE PŘED:

95 lety: č.3 rok 1929 (PDF)

65 lety: Březen 1959 (PDF)

35 lety: Březen 1989 (PDF)

PODPORUJEME:

Spolek Radecký Praha

ČHMI - RADAR BRDY

CHMI - kamera Brdy

SLUNCE AKTUÁLNĚ

Slunce ve viditelném světle Slunce He Slunce He

dalekohled
0.448752164841