Sýkovecká 194, Praha 9
vchod z Rožmberské
OTEVŘENO
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel: 602 371 107
E-mail: info@dalekohledy.cz
Zkušení pozorovatelé potvrdí, že přivyknutí oka na tmu při přechodu ze světla do tmy trvá okolo 10ti minut, dokonalé přivyknutí pod velmi tmavou oblohou až 30 minut. Jde o dobu, kdy oko reaguje na tmavé prostředí a snaží roztáhnout zorničku do co největšího rozměru, aby umožnilo co nejvyšší sběr světla na sítnici. To je nezbytné zejména v případě, že se chystáme pozorovat tzv. deep-sky objekty tedy málo jasné, plošné objekty typu mlhovin či galaxií. Proto si musíme přivyknutí zraku tmě ve tmavých pozorovacích podmínkách, tzv. akomodaci chránit, tj. nevystavovat oči zejména bílému světlu, na které zornička reaguje rychlým stažením (a můžeme začít znovu). To samozřejmě neplatí v době, kdy je Měsíc okolo úplňku nebo při pozorování v blízkosti výrazných světelných zdrojů.
Oko reaguje výrazně pomaleji na světlo červené. Proto se v astronomii používají na nezbytné svícení tlumené červené zdroje. Většina elektrických a elektronických zařízení je osazena červenými či oražovými LEDkami a displeje přístrojů mají buď červený text nebo červené podsvícení displeje.
V naší nabídce je několik typů červených svítilen případně svítilen kombinovaných. Kombinované svítilny s červeným a bílým světelným zdrojem se hodí pro prvotní montáž a instalaci dalekohledu na pozorovacím stanovišti, následně pro noční pozorování i pro zabalení výbavy po skončení pozorování.
Speciálním případem jsou potom svítilny s UV světlem. Ty se používají nejen pro kontrolu bezpečnostních prvků bankovek, ale v astronomii mají své místo tehdy, pokud používáme pro pozorování negativní mapu, tedy bílé či světlé hvězdy na tmavém, modrém či černém podkladu. UV světlo tyto objekty potmě z černého pozadí vysloveně vytáhne a výrazně tak zvýší čitelnost map či atlasů oproti červenému světlu.
V této kategorii jsou zařazeny i zelené lasery, umožňující díky viditelnosti zeleného paprsku snadné ukazování hvězd, souhvězdí a dalších objektů na noční obloze. S ohledem na možné oslnění letadel věnujte pozornost aktuálním zákonným úpravám používání těchto zařízení.
602 371 107
v době 10-12 a 13-17
29. března před polednem začíná částečné zatmění Slunce. Jak a čím lze bezpečně pozorovat naší nejbližší hvězdu se dovíte na videu ze seriálu
Přijďte pozorovat zatmění spolu s Pražskou pobočkou České astrononické společnosti na střechu Národního zemědělského muzea na Letné.
19.3. - opět SeeStary 50 skladem
17.3. - kamery QHY
13.3. - Celestron ORIGIN home observatory
24.1. - okuláry TeleVue (lze očekávat zvýšení cen)
PSALO SE PŘED:
95 lety: č.10 rok 1929 (PDF)
65 lety: Prosinec 1959 (PDF)
35 lety: Prosinec 1989 (PDF)