Mochovská 310/23, Praha 9
metro "B" Hloubětín
Po-Pá: 10-12 a 13-17
Tel.: 284 820 939
Tel: 602 371 107
E-mail: info@supra.cz
Měsíc - náš nejbližší vesmírný soused - nesvítí, jak známo, vlastním světlem, ale odráží světlo od Slunce. Je zároveň po Slunci druhým nejjasnějším objektem na noční obloze a jedním z mála objektů, které lze spatřit na obloze denní. Pokud je jeho fáze malá, zhruba do první čtvrti, nedělá jeho pozorování dalekohledem větší problémy. Okolo první čtvrti však již Měsíc svítí natolik intenzívně, že je lépe oko množstvím světla nenamáhat a raději světlo, přicházející dalekohledem, omezit.
K tomu můžeme použít různé metody. Pozorujeme-li při malých zvětšeních, lze úspěšně využít omezení světla na vstupu do dalekohledu. Většina komerčních dalekohledů má v krytce objektivu menší otvor ukrytý pod malou krytkou. Tento otvor snižuje množství světla většinou o 50 až 80%. Je třeba mít na paměti, že zmenšením vstupního otvoru se sníží i rozlišovací schopnost dalekohledu a nejvyšší užitečné zvětšení. Proto pro pozorování Měsíce při větších zvětšeních je lepší použít měsíční filtr.
Měsíční filtr je šedý nebo šedozelený filtr šroubující se do okuláru. Jeho propustnost se označuje buď v procentech nebo zkratkou ND (Neutral Density). Tato hodnota je logaritmická; ND=1 znamená propustnost 10%, ND=0.9 odpovídá propustnosti cca 12% a ND=1.8 odpovídá propustnosti 1,5%. Nejběžnější jsou filtry s propustností od 10 % do 20 %.
Výběr filtru závisí na velikosti přístroje a jeho kvalitě. Pro levné dalekohedy postačí levné filtry s neurčenou propustností. Pro dalekohledy, umožňující velké zvětšení a zaručující vysokou kvalitu zpracování optiky a tím kvalitu obrazu, případně pro potřeby astrofotografie Měsíce, doporučujeme filtry s garantovanými parametry.
Sobota 9. a 16. prosince:
OTEVŘENO
od 10 do 15 hodin
PSALO SE PŘED:
95 lety: č.10 rok 1928 (PDF)
Fotografování Měsíce a planet
65 lety: Prosinec 1958 (PDF)
35 lety: Prosinec 1988 (PDF)